reklama

Trump mal zostať nudný. Nestalo sa, preto v debate prehral

CNN urobila po skončení debaty bleskový prieskum, podľa ktorého si 62% ľudí myslelo, že víťazom diskusie je Hillary Clinton, pričom 27% favorizovalo Trumpa.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (18)

Trump: „Nemá (Clinton) výdrž.“

Clinton: (smiech) „Keď precestuje 112 krajín, vyjedná mierovú dohodu, pokoj zbraní, prepustenie disidentov...Alebo strávi 11 hodín pred výborom kongresu, aby vypovedal...nech mi začne rozprávať o výdrži.“

Clinton: „Za posledných 40 rokov, každý, kto kandidoval na prezidenta USA zverejnil svoje daňové priznanie. Možno nechce, aby sa americká verejnosť dozvedela, že na daniach nič nezaplatil.“

Trump: „To ma naopak robí chytrým.“

Hillary Clinton poctivo a dôsledne trénovala na včerajšiu televíznu diskusiu. Na druhej strane, kuloárne informácie z volebného štábu Donalda Trumpa, že sa na debaty nijako zvlášť nepripravuje, spočiatku pôsobili ako dobre premyslený marketingový ťah.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Trump, ako od prírody nadaný diskutér, ktorý si urobil ostrohy v reality show...

Trump, ako tribún amerického ľudu, ktorý sa nepotrebuje pripravovať, lebo všetko hovorí od srdca a intuitívne...

Trump, ako synonymum úspechu, má jednoduchú a zrozumiteľnú odpoveď na všetky pálčivé problémy USA...

V skutočnosti sa dalo predpokladať, že si Trump spraví domácu úlohu a bude na debatu tvrdo cvičiť. A prekvapí tak verejnosť, moderátora, a najmä Hillary rozvahou, štátnickejším vystupovaním a detailnou znalosťou jednotlivých politík. Ako sa však ukázalo, nebol to žiadny „spin“ alebo marketingový plán... Trump naozaj necvičil, bolo to cítiť, v debate výrazne prehral.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Konzervatívny politický komentátor Charles Krauthammer pred diskusiou povedal, že Trumpovi stačí, ako zostane 90 minút „nudný“. Jeho cieľom nemalo zvíťaziť v argumentácií o podstate jednotlivých predstáv, ako spravovať krajinu. Len ukázať, že jeho temperament mu nebude brániť vo výkone funkcie prezidenta USA. Namiesto toho sa nechal niekoľkokrát vyprovokovať, no napriek tomu zostal v defenzíve.

Clinton na druhej strane dosiahla dve zásadné veci. Na rozdiel minulosti, odpovedala priamo, stručne a krátko na kontroverzné otázky ohľadom využívania privátnej mailovej adresy na oficiálne účely, ako aj na ďalšie neuralgické body. Predtým robila zbytočnú chybu, keď odpovedala rozvláčne a rozsiahlo, využívala príliš právnický jazyk, plný klišé, na čo ľudia začali byť alergickí, keďže to pôsobilo ako snaha toľko sa „vykecávať“ až sa vytratí podstata.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Zároveň sa jej v priamom prenose podarilo vyvrátiť dlhodobý argument, nosný pilier Trumpovej kampane, že je hlasným obhajcom americkej strednej triedy. Doteraz sa tváril, že reprezentuje drobného človeka, ktorý sa v postmodernom svete ocitol na strane porazených, ktorý je obeťou voľného obchodu a globalizácie. Clinton však konkrétne dokázala, že Trumpov život nie je americká „succes story“. Že nie je typickým „človekom-milión“, ktorý tvrdo pracoval, až vybudoval svoje miliardové impérium. Zdôraznila, že Trump v žiadnom prípade nezačínal podnikať v skromných podmienkach, keďže dostal 14 miliónovú pôžičku od svojho bohatého otca. V kontraste s východiskovými podmienkami D. Trumpa, načrtla príbeh jej otca, ktorý bol malý podnikateľ. Práve kondícia strednej triedy je jedným z hlavných tém volieb, pričom práve štáty ako Pennsylvánia, Ohio, Colorado, alebo Severná Karolína, ktoré na konci dňa rozhodnú voľby, sú domovom zneistenej masy voličov.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Podľa výskumu focusových skupín, Trumpovi tiež uškodili útoky na Clinton, že nemá výdrž, aby vykonávala funkciu prezidenta, ale aj podpichovanie Trumpa zo strany Clinton, či už išlo o jeho správanie sa k ženám, údajný rasizmus, prípadne sympatie k Putinovi. Ukázalo sa, že Trump síce kraľoval republikánskym debatám, lebo vedel tlmočiť názory a obavy časti republikánskeho voličstva, no v prípade celoplošnej debaty pre všetkých voličov sú jeho názory, výpady, prípadne agresívny, nadutý štýl skôr kontraproduktívne. 

CNN urobila po skončení debaty bleskový prieskum, podľa ktorého si 62% ľudí myslelo, že víťazom diskusie je Hillary Clinton, pričom 27% favorizovalo Trumpa. Debaty môžu znamenať vzpruhu pre Clintonovej kampaň, no nemuseli nič rozhodnúť. Trump v ostatných mesiacoch ukázal obrovskú schopnosť regenerácie a do volieb je stále šesť týždňov. Obidvaja kandidáti nepochybne upevnili svojich kmeňových prívržencov, a zároveň Trump zrejme svojim výkonom odradil väčšinu nezávislých, nerozhodnutých voličov. Či však títo automaticky prejdú do tábora Hillary Clinton, uvidíme v najbližších dňoch. Ameriku však čakajú ešte dve debaty, 9. októbra v St. Louis a 19. októbra v Las Vegas.

Juraj Kríž

Juraj Kríž

Bloger 
  • Počet článkov:  11
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Pedagóg (angličtina-história) doktorandská nadstavba z histórie. Bratislavčan aktívny v lokálnej komunite & poslanec petržalskej samosprávy. Homo politicus Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu